Open vision bar

CCSD Teams Succeed at Regional Robotics Competition

Posted On: Thursday, December 22, 2022

CCSD Lego Regional Winners 12 22 22

Cherokee County School District teams succeeded at the regional First Lego League robotics competition, with three earning trophies and one advancing to super regionals!

The Mill Creek Middle School Lego Cats - Navy team and R.M. Moore Elementary School STEM Academy Robotic Warriors each won the Core Values trophy for their bracket, and the Clark Creek Elementary School STEM Academy BrickMasters won the Innovation Project award for its bracket.  R.M. Moore’s team also earned a high enough overall score to move on to the super regionals event next month.

For First LEGO League competitions for elementary and middle school students, each team designs and builds a robot using the LEGO Mindstorms system.  Teams design and program their robot to solve missions on a tabletop playing field with models made from LEGO bricks.  Each team also completes a research project to analyze and solve a problem; this year’s theme was developing solutions to improve the energy journey -- how energy is produced, distributed, stored and used.  Trophies are given for four categories of competition: Robot Design, Core Values, Robot Performance, and Project, with an overall Grand Champion trophy for the event’s highest score.  Teams advance to super regionals based on their score, and can further advance to a state championship.  

“Congratulations to our First Lego League regional winners on your outstanding achievement,” Superintendent of Schools Dr. Brian V. Hightower said.  “We greatly appreciate the teachers who coach and coordinate these opportunities for students to further their STEM learning and build important skills like problem-solving and teamwork.”

The R.M. Moore ES STEM Academy team is coached by Early Intervention Program (EIP) teacher David Cornn and STEM teacher Donna Lownes.  Team members are: Aya Benslim, Brock Cornelison, Ryleigh Cummings, Sophia Fosselman, Charlie Jacoby, Nolan Kimball, Callan O’Leary, RJ Rothschild, Hudson Smith and Hudson Zinger.

The Mill Creek MS team is coached by technology teachers Mark Markley and Ryan Brumbelow.  Team members are: Phoebe Gonzalez, Kamren Kirklen, Peter Marshall, Kishan Patel, Noah Racine and Julius Wilson.

The Clark Creek ES STEM Academy team is coached by EIP teacher Joseph Rogers and Odyssey Lab teacher Teresa Bailey.  Team members are: Jordyn Artis, Lilah Baker, Jahnavi Bellamkonda, Rijo Beniston Raja, Gabriel Davis, Tanmay Doppalapudi, Alisa Hills, Patrick Paladines, Luke Williams and Samara Yussuf.

The regional competition, which featured teams from the region’s public and private elementary and middle schools, was hosted by Mill Creek Middle School and coordinated by Mr. Markley and Mr. Brumbelow.  They also will coordinate the super regionals event to be held at Mill Creek MS next month. 
#CCSDfam #CCSDstem

The R.M. Moore ES STEM Academy Robotic Warriors team, coached by Early Intervention Program (EIP) teacher David Cornn and STEM teacher Donna Lownes, earned the Core Values trophy for its bracket at the regional First Lego League robotics competition.  The team also qualified to advance to the super regionals competition next month.  Team members pictured celebrating with Principal Matt Kimbrell, left, and Mr. Cornn are: Aya Benslim, Brock Cornelison, Charlie Jacoby, Nolan Kimball, Callan O’Leary, RJ Rothschild, Hudson Smith and Hudson Zinger.  Not pictured: Ryleigh Cummings and Sophia Fosselman.

The R.M. Moore ES STEM Academy Robotic Warriors team, coached by Early Intervention Program (EIP) teacher David Cornn and STEM teacher Donna Lownes, earned the Core Values trophy for its bracket at the regional First Lego League robotics competition.  The team also qualified to advance to the super regionals competition next month.  Team members pictured celebrating with Principal Matt Kimbrell, left, and Mr. Cornn are: Aya Benslim, Brock Cornelison, Charlie Jacoby, Nolan Kimball, Callan O’Leary, RJ Rothschild, Hudson Smith and Hudson Zinger.  Not pictured: Ryleigh Cummings and Sophia Fosselman.

The Mill Creek Middle School Lego Cats - Navy team, coached by technology teachers Mark Markley and Ryan Brumbelow, won the Core Values trophy for its bracket at the regional First Lego League robotics competition.  Team members pictured celebrating are, from left, Julius Wilson, Noah Racine, Peter Marshall, Phoebe Gonzalez, Kamren Kirklen and Kishan Patel.

The Mill Creek Middle School Lego Cats - Navy team, coached by technology teachers Mark Markley and Ryan Brumbelow, won the Core Values trophy for its bracket at the regional First Lego League robotics competition.  Team members pictured celebrating are, from left, Julius Wilson, Noah Racine, Peter Marshall, Phoebe Gonzalez, Kamren Kirklen and Kishan Patel.

The Clark Creek Elementary School STEM Academy BrickMasters team, coached by EIP teacher Joseph Rogers and Odyssey Lab teacher Teresa Bailey, won the Innovation Project award for its bracket at the regional First Lego League robotics competition.  Team members pictured celebrating are Jordyn Artis, Lilah Baker, Jahnavi Bellamkonda, Rijo Beniston Raja, Gabriel Davis, Tanmay Doppalapudi, Alisa Hills, Patrick Paladines, Luke Williams and Samara Yussuf.

The Clark Creek Elementary School STEM Academy BrickMasters team, coached by EIP teacher Joseph Rogers and Odyssey Lab teacher Teresa Bailey, won the Innovation Project award for its bracket at the regional First Lego League robotics competition.  Team members pictured celebrating are Jordyn Artis, Lilah Baker, Jahnavi Bellamkonda, Rijo Beniston Raja, Gabriel Davis, Tanmay Doppalapudi, Alisa Hills, Patrick Paladines, Luke Williams and Samara Yussuf.
 





Back to School News      Print News Article