Open vision bar

CCSD Hosts Annual Elementary School Math Competition

Posted On: Wednesday, December 14, 2022

CCSD Math Tournament - Overall Winner - Sixes ES 12 14 22

Sixes Elementary School was named the overall champion at the second annual CCSD Elementary School Math Competition.  The team is made up of Josie Bice, Barrett Bicking, Patterson Carter, Charlie Dabbs, Olivia Dailey, Arley Eison, Jack Ford, Noah Garner, Maddox Gourley, Hailey Holton, Jack Kriz, Reagan Mathena, James Shannon, Eliot Smith, Hunter Wheeler, Ellie Wise.  Their coaches are teachers Stephanie Paige, Marie Coleman and Clint Parker.  The team was joined in celebrating by Principal Dr. Ashley Kennerly, left. 

Several hundred young mathematicians participated in the second annual CCSD Elementary School Math Competition, with Sixes Elementary School named the overall champion!

Students in fourth and fifth grade put their ciphering skills to the test in individual and team competitions during the event held earlier this month at Dean Rusk Middle School.

During the individual competition, students solved problems on a whiteboard during a series of timed challenges.  For the team competition, teams of up to four students were given 10 math problems to solve with four minutes per problem.  Teams were able to collaborate, calculate and submit their solution to earn points.  Points from both individual and team competitions contributed to the school’s overall score. 

Trophies were awarded to the top two individual winners for each grade level, with trophies and ribbons awarded to the members of the two top-scoring teams for each grade level.  The school with the highest combined individual and team scores won the overall district trophy.  When all the answers were submitted and checked, Sixes ES took first-place honors with the most accumulated points, with Avery ES claiming second place and Little River ES earning third. 

“Math is a critical core skill we want all of our students to master, and this special event is another way to encourage learning and celebrate academic achievement,” Superintendent of Schools Dr. Brian V. Hightower said.  “Congratulations to all of the winners!  We’re proud of them and of every student and teacher who dedicated after school time to practice in preparation for this event.”

The Sixes ES team is made up of Josie Bice, Barrett Bicking, Patterson Carter, Charlie Dabbs, Olivia Dailey, Arley Eison, Jack Ford, Noah Garner, Maddox Gourley, Hailey Holton, Jack Kriz, Reagan Mathena, James Shannon, Eliot Smith, Hunter Wheeler, Ellie Wise.  Their coaches are teachers Stephanie Paige, Marie Coleman and Clint Parker. 

Designed by the Office of Curriculum & Instruction, the goal of the event is to encourage students’ interest in math, develop their problem-solving skills and inspire them to excel and have fun with mathematics.  Participating schools formed after-school math clubs based on student interest and, if needed, held tryouts to select a competition team from the club’s membership.  Schools could enter one or two teams per grade level.

ccsd math tournament team winners collage 12 14 22

Left to right from top left: Indian Knoll Team B, Arnold Mill Team A, Sixes Team B, Liberty Team A.

Team Winners Fourth Grade
1st Place: Indian Knoll Team B - Austin Beavers, Evie McGhee, Reece Pruett and Jeremiah Reiner. Their coaches are teachers Jill McNeal, Katie Smith and Megan Holcombe.
2nd Place: Arnold Mill Team A - David Obanero, Tanner Hamilton, Webby Nielsen and Emmett Davis.  Their coaches are teachers Tasha Stancil and Robyn Pitkins.

Team Winners Fifth Grade
1st Place: Sixes Team B – Arley Eison, Charlie Dabbs, Maddox Gourley and Olivia Dailey.  Their coaches are Stephanie Paige, Marie Coleman and Clint Parker.
2nd Place: Liberty Team A - Jude Golden, Christopher Laarsen, Ryley Neal and Atlas Walker-Bunda.  Their coach is teacher Julia Jones.

ccsd math tournament individual winners collage 12 14 22

Left to right from top left: Jack Kriz and Sixes ES Principal Dr. Ashley Kennerly, Ethan Lindsey, Avy Arun, Jack Ford.

Individual Fourth Grade
1st Place: Jack Kriz, Sixes ES
2nd Place: Ethan Lindsey, Hickory Flat ES
3rd Place: Eli McKinnon, Avery ES
4th Place: Samantha Catledge, Little River ES
5th Place: Darcy Chesson, Avery ES

Individual Fifth Grade
1st Place: Avy Arun, Woodstock ES
2nd Place: Jack Ford, Sixes ES
3rd Place: Atlas Walker-Bunda, Liberty ES
4th Place: Michael Link, Macedonia ES
5th Place: Levi Allen, Arnold Mill ES
#CCSDfam #CCSDstem
 





Back to School News      Print News Article