Open vision bar

35 CCSD Students Place in Statewide Reflections Contest

Posted On: Thursday, May 6, 2021

CCSD 2021 Georgia PTA Reflections Winners 5 6 21

CCSD State First-Place winners are pictured above from left to right.

Thirty-five Cherokee County School District students earned honors through the 2020-21 Georgia PTA Reflections fine arts contest! 

The annual competition offers students in all grades and abilities the opportunity to create original works of art in the categories of dance choreography, film production, literature, music composition, photography and visual arts.  Students can earn recognition at the School, District, State and National levels.  This year's theme was “I Matter Because …”

First-, second- and third-place awards were presented winners at the county level.  The first- and second-place winners advanced to the State competition, where 35 CCSD students placed including 14 winning first-place awards.  Six of CCSD’s State first-place winners advanced to the National competition. 

“We value the arts as an important part of every student’s learning experience and greatly appreciate the PTA for recognizing artistic excellence,” Superintendent of Schools Dr. Brian V. Hightower said.  “Congratulations to all of our award-winning artists – we are proud of your creativity and dedication.” 

The Cherokee County School Board and Dr. Hightower will honor the students with a virtual recognition at the May School Board meeting.

CCSD State Reflections Winners

First Place
Charlee Champion, Free Home ES, First Grade, Photography *Advanced to Nationals
Preston Johnson, Dean Rusk MS, Eighth Grade, Photography*Advanced to Nationals
Cameron LeBlanc, Little River ES, Second Grade, Music*Advanced to Nationals
Mackenzie McKay, Creekland MS, Sixth Grade, Dance
Reese Nunley, Clark Creek ES STEM Academy, Fourth Grade, Dance
Walt Ordahl, Creekland MS, Seventh Grade, Music *Advanced to Nationals
Summer Pierce, Creekview HS, Ninth Grade, 3D Visual Arts
Abigail Rickert, Creekland MS, Sixth Grade, 3D Visual Arts
Maggie Smith, Mill Creek MS, Eighth Grade, Literature
Addy Teasley, Knox ES STEM Academy, Kindergarten, 3D Visual Arts
Will Teasley, Knox ES STEM Academy, Third Grade, Film
Keirthen Titus, Clark Creek ES STEM Academy, Fifth Grade, Photography*Advanced to Nationals
Charli Wallace, Free Home ES, Fourth Grade, 3D Visual Arts and Photography
Evan Weber, Etowah High School, 10th Grade, Theme Search*Advanced to Nationals

Second Place
Ellie Grace Adams, Sixes ES, Second Grade, Dance
Abby Dahlberg, Hasty ES Fine Arts Academy, First Grade, Photography
Alexis Darden, Cherokee HS, 12th Grade, 2D Visual Arts
Layne  Davidson, Dean Rusk MS, Seventh Grade, Music
Kate Hamlin, Little River ES, Third Grade, Literature
Olivia Kennison, Mill Creek MS, Seventh Grade, Film
Elizabeth Marzak, Mill Creek MS, Eighth Grade, Literature
Sarah Grace Pfanstiel, Cherokee HS, Ninth Grade, Photography
Marissa Sedowicz, Creekland MS, Seventh Grade, Dance
Lyla Ward, Bascomb ES, Second Grade, Photography
Ryan Weber, E.T. Booth MS, Eighth Grade, Photography

Third Place
Makenzie Bird, Cherokee HS, Ninth Grade, Music
Abby Bishop, Woodstock MS, Eighth Grade, Dance
Madeline Buckley, Little River ES, Fifth Grade, Literature
David Gober, Creekview HS, Ninth Grade, Photography
Sophia Melbourne, Cherokee HS, 10th Grade, Photography
Caitlien Nguyen, Creekview HS, 11th Grade, Music
Rohan Pandya, E.T. Booth MS, Sixth Grade, 3D Visual Arts
Katie Rickert, Creekland MS, Seventh Grade, 3D Visual Arts
Madison Wall, Sequoyah HS, 12th Grade, 2D Visual Arts 
 

#CCSDfam #CCSDunited





Back to School News      Print News Article