Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

23 CCSD Students Place at Georgia PTA Reflections!

Posted On: Thursday, August 22, 2019

CCSD Georgia PTA Reflections Winners 2018-19

Students are pictured from left to right beginning with top left.

Twenty-three Cherokee County School District students placed in the 2018-19 Georgia PTA Reflections fine arts contest!

The annual PTA Reflections contest gives students in all grades and abilities the opportunity to create original works of art in the categories of dance choreography, film production, literature, music composition, photography and visual arts for the opportunity to earn recognition at the School, County, State and National levels. 

The Cherokee County Council of PTA sponsors the annual fine arts competition for all CCSD students.  The competition begins at the school level, with each school’s top winners progressing to the CCSD competition.  

Last year’s theme was “Heroes Around Me,” and CCSD students in prekindergarten through 12th grade submitted entries in the six categories.  Awards were given to first-, second- and third-place winners at a County-level ceremony.  The first- and second-place winners in each grade and each category, as well as Special Artists, advanced to the State competition.  

Here are this year’s State winners from CCSD, who will be recognized by the Cherokee County School Board and Superintendent of Schools at the Board’s August meeting (the grade and school noted is from last school year when they created their winning entries):

Visual Arts - 3D
Emersyn Ball, Hickory Flat ES, Kindergarten
Thomas Cawley, Free Home ES, Grade 1
Madison Montgomery, Hickory Flat ES, Grade 5
McKayla Zebley, Knox ES STEM Academy, Grade 4

Visual Arts - 2D
Sara Fouts, Cherokee HS, Grade 9

Literature
Faith Freeman, Oak Grove ES Fine Arts Academy, Grade 5
Jessica Green, Cherokee HS, Grade 12
Kate Hamilton, Teasley MS, Grade 6
Katy Krumrey, Freedom MS, Grade 8
Rishabh Pandya, Clark Creek ES STEM Academy, Kindergarten

Photography
Riley James, River Ridge HS, Grade 9
Andrew Sickbert, Clark Creek ES STEM Academy, Grade 1
Clayton Tucker, Dean Rusk MS, Grade 8
Ryan Weber, E.T. Booth MS, Grade 6

Film Production
Nathan Case, Dean Rusk MS, Grade 7
Russell Eldridge, Johnston ES, Kindergarten
Faith Freeman, Oak Grove ES Fine Arts Academy, Grade 5
Cooper Jones, Little River ES, Grade 2
Kailen Kim, Etowah HS, Grade 11
Aleena Seals, Hickory Flat ES, Grade 5
Julia Hope Sears, Hasty ES Fine Arts Academy, Grade 3

Dance Choreography
Alexa Elliott, Hickory Flat ES, Grade 1
Carolyn Forrester, Mill Creek MS, Grade 8
Lorelei Sheldon, Teasley MS, Grade 6

#CCSDfam
 





Back to School News      Print News Article