Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

28 CCSD Schools Honored at State Level for Health and PE Programs

Posted On: Friday, September 13, 2019

2019 ccsd shape honor roll 9 13 19

Twenty-eight Cherokee County School District schools have been honored at the State level for excellence in health and PE programs!

The schools all earned recognition on the Governor’s SHAPE (Student Health and Physical Education) Honor Roll, which rewards outstanding commitment to the health and well-being of Georgia’s students through fitness and nutrition.

“We want all of our students to be successful and happy in school and in life, and to guide them along this path, we can’t overlook the importance of their physical health,” Superintendent of Schools Dr. Brian V. Hightower said.  “Our PE and health teachers emphasize this in the classroom and gym, as well as through the extra-curricular clubs and teams they lead and coach.  We appreciate all of their efforts and congratulate them on this honor!”

The Honor Roll program recognizes and rewards the schools, students and teachers who demonstrate excellence on measures of SHAPE participation, data reporting, and student wellness.  The Governor's SHAPE initiative is a statewide program merging governmental, philanthropic and academic and business communities to address childhood obesity.

Schools also receive additional prizes from the SHAPE program ranging from banners to sports equipment based on the medal level they achieved.

The CCSD schools and their PE and health teachers who made the honors possible will be recognized by the Cherokee County School Board and Dr. Hightower at the School Board’s September meeting.  They are:

PLATINUM (12 of 64 honorees statewide – 19%)
Avery ES: Chance Cain, Jason Fitts and Katherine Wallace
Ball Ground ES STEM Academy: Jennie Allen
Bascomb ES: Stephanie Cockrell, Ed Koschewa and Barry Stafford
Boston ES: Rena Ehlers and Scott Lambert
Clark Creek ES STEM Academy: Michael Bergeron and Chris Sears
Clayton ES: Anne Cross
Hasty ES Fine Arts Academy: 
Knox ES STEM Academy: James Adams, Melanie Beavers and Steve McGowan
Little River ES: Pam Davis, Reggie Kimball and Joshua Sams
Macedonia ES: J.J. Cantrell and Brooke Hopkins
Sixes ES: Hunter Bruce and Shona Roberts
Mill Creek MS: Jim Elder, Thomas Fountain, Eliot Galyean, Jana Redman, Donna Ross and Dana Townsend (now at Freedom MS)

GOLD (5 of 18 honorees statewide – 28%)
Free Home ES: Keith Furstenberg
Creekland MS: Ray Catlett, Jacob Cheshire, Keith Fountain, Julie McRae, Stacy Rich and Matt Rumble
Dean Rusk MS: Douglas Elliott, Jake Hester, Syretha Marble, Steve McGowan (now at Knox ES), Janet Roach, Paul Singer and Julie Swanson
Freedom MS: Patty Bonk, Laura Dunlap, Brad Duvall, Lee Lamb and Amanda Whitmire
Teasley MS: Don Deaton, Paige English, Connie Gaddis and Brian Puckett

SILVER (10 of 42 honorees statewide – 24%)
Arnold Mill ES: Pat Neder and Allyson Phillips
Hickory Flat ES: Corinne Snow and Josh Cantrell
Holly Springs ES STEM Academy: Amanda Anderson and Phil Dutko
Johnston ES: Michael L’Esperance and Josh Philpot
R.M. Moore ES STEM Academy: Katie Manley and Amberly Brown
Woodstock ES: Scott Fortes and Chas Pardue
E.T. Booth MS: Amanda Candelario, Julie Crowe, Bill Elliott, Trip Holton, Bryan Jones, Deborah Krug, Leigh Anne
Shaw and Edward Williams
Etowah HS: Lindsey Alexander, Brandon Chester, Rob Graner, Courtney Hatchett, Ron Jankovich, Chris Pack, Brian
Pierson, Kim Robertson, Greg Robinson and William Szpor
River Ridge HS: Scott Bradley, Mike Collins, Greg Dirst, Sarah Goodbread, Tyler Jones, Barry Lakes, Cecil Phillips, Julie
Winfield
Woodstock HS: Kelly Audia, Jeff Brown, Brent Budde, Casey Clouse, Carolyn Edwards, Alex Gray, Bernard Walker,
Josh Pierce, Mike Powell

BRONZE (1 of 14 honorees statewide – 7%)
Mountain Road ES: Kristy Reidy
#CCSDfam





Back to School News      Print News Article